Bizz'den Haberler

Dünya Astım Günü için video

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından, her yılın Mayıs ayının ilk Salı günü Dünya Astım Günü olarak kabul ediliyor. Akciğer sağlığı konusunda ülkemizin en köklü derneği olan Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) da, bu güne özel basın açıklamaları ve etkinlikler astıma ilişkin farkındalık çalışmaları yapıyor. Bu yıl bu çalışmalara bir de film eklenmesi gündeme geldi. Hedef sosyal medya ve Youtube aracılığıyla daha çok insana ulaşmak olarak belirlendi. Çünkü astımın görülme sıklığı son yıllarda giderek artırıyor.

 

TÜSAD, Türkiye’de yaklaşık her 100 erişkinden 5-7’sinde ve her 100 çocuktan 13-15’inde görülen astımın tedavi ile kontrol altına alınabilir bir hastalık olduğunu belirtiyor. Biz de DoMedya İletişim ile birlikte yürüttüğümüz bu çalışmada, değerli hocalarımızdan aldığımız bilgilerden yola çıktık. Metin yazarlarımız, bu verileri bir video içeriğine dönüştürdü. Deneyimli kurgu ve yapım ekibimiz TÜSAD’ın mesajlarını yansıtan 4 dakikalık bir Youtube videosu hazırladı. Diğer sosyal medya mecraları için bu videonun çok daha kısa versiyonlarını da hazırladık.

 

Sonuçta Dünya Astım Günü’nde binlerce insana TÜSAD’ın mesajlarını ulaştırdık ve sosyal medya kullanıcılarından çok olumlu tepkiler aldık.