Bizz'den Haberler

İklimlendirme tarihine ışık tutan kitap

İklimlendirme konusunda daha önce hiç yapılmamış bir çalışmaya imza attık. Araştırmak, incelemek, bunları yazıya dökmek, edindiğimiz bilgi ve birikimi paylaşmak en sevdiğimiz işlerden biri. İklimlendirmenin geçmişine ışık tutan “Neolitik Çağdan Günümüze Anadolu’da İklimlendirme Harikaları ve Rotaları” adlı kitabımız da öyle.

 

Daikin’in katkıları ile Gazeteci-Yazar İrfan Unutmaz tarafından hazırlanan bu kitap Anadolu topraklarında geçmişten günümüze kalan tarihi yapıları farklı bir bakış açısıyla inceliyor. Antik Roma’dan Hititler’e, Selçuklu’dan Osmanlı’ya kadar Anadolu’da hüküm süren medeniyetlerin ısıtma, soğutma ve havalandırma ihtiyaçlarına buldukları çözüm ile mimariye nasıl yön verdiklerini rotalar eşliğinde anlatan kitapta, Mimar Sinan için de özel bir bölüm yer alıyor.

 

Daikin liderliğinde iklimlendirmenin Anadolu izlerini süren ilk kitap özelliği taşıyan “Neolitik Çağdan Günümüze Anadolu’da İklimlendirme Harikaları ve Rotaları”, tarih severlere geçmişi bir kez daha, ancak bu kez bambaşka bir açıdan ve içeriğini destekleyen eşsiz fotoğraflar eşliğinde okuma fırsatı sunuyor.