Bizz'den Haberler

Vereme dikkat! ‘Sevenler Ayrılmasın’

Verem insanlık tarihinin en eski hastalıklarından biri, ancak ne yazık ki tarihe karışmış bir hastalık değil.  24 Mart Dünya Tüberküloz Günü, bu açıdan büyük önem taşıyor. Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği TÜSAD da bu konuda önemli çalışmalar yapıyor.

 

Bu yıl farklı bir çalışma yapmak isteyen TÜSAD yöneticileri bize ilk brief’i verdiklerinde aklımıza hemen eski Türk filmleri geldi. Yeşilçam’da sevenleri birbirinden ayıran ‘İnce Hastalık’ ne yazık ki günümüzde halen devam ediyordu ve değerli hocalarımız günümüzde hala 10 milyondan fazla insanın bu hastalıkla mücalede ettiğine dikkat çekiyordu. Neyse ki bu hastalıkla mücadele etmek mümkün. Ülkemiz de bu konuda oldukça başarılı.

 

Edindiğimiz bilgiler ışığında geliştirdiğimiz sosyal medya kampanyası ile bu hastalığa dikkat çekmek ve tüberküloz ile mücadele konusunda bir farkındalık oluşturmayı hedefledik. Edebiyatımıza konu olan, fimlerimizde anlatılan ‘ince hastalık’ temasından yola çıkarak, biz de kampanyamızın konseptini ‘Sevenler Ayrılmasın’ olarak belirledik. Film afişlerini hikayeleri ile birlikte sosyal medya iletilerine dönüştürdük.

 

Sonuçta; DoMedya İletişim ile birlikte yürüttüğümüz bu sosyal medya kampanyası, TÜSAD’ın mesajlarının Türkiye genelinde geniş kitlelere ulaştırılması açısından değerli bir çalışma oldu. #SevenlerAyrılmasın, #24Mart, #DünyaTüberkülozGünü hashtag’leri ile Facebook merkezli yürütülen, Instagram’dan desteklenen ve Twitter paylaşımlarının yapıldığı  kampanya boyunca 250 binden fazla sosyal medya kullanıcısına ulaşıldı. Ve çok anlamlı geri dönüşleri oldu.