Bizz'den Haberler

2019’a damga vuracak dijital pazarlama trendleri!

Dijital pazarlama trendleri sürekli kendini güncelliyor. Sayıları günden güne artan sosyal medya kullancılarının alışkanlıkları, beğenileri markalara dijital dünyada yön verirken, 2019 yılında daha sık karşılacağımız 4 trendi şimdiden sizin için derledik.

 

Ezgi Aktaş

 

2017 yılına ait sosyal medya istatistiklerine göre, 3 milyardan fazla insan sosyal medya kullanıyor. 7,5 milyara ulaşan dünya nüfusunu düşündüğümüzde büyük insanlık ailesinin neredeyse yarısı kendisini sosyal ağlarda ifade ediyor. Böyle büyük bir kitleyi görmezden gelmenin büyük bir hata olacağını fark etmeyen marka neredeyse yok gibi. Bu hızlı büyüme sürekli bir değişimi ve gelişimi de beraberinde getiriyor. Gelişen sosyal medya teknolojisine paralel olarak her gün yepyeni dijital pazarlama trendleri de sürekli kendini güncelliyor.

 

2018’in bitmesine birkaç ay kala, gelecek yılın dijital pazarlama trendleri konuşulmaya başlandı bile. Gelecek yıla dair öngörüler arasında videonun interneti ele geçireceği, ses teknolojilerinin iyice gelişeceği ve markaların arttırılmış gerçekliğe çok daha fazla yatırım yapacağı gibi konular gündemimizde olacak.

 

Gelecek yıl bizi bekleyen en önemli 4 dijital marketing trendini sizler için derledik!

 

1 – Sanal ve Artırılmış Gerçeklik daha da önem kazanıyor!

Geçtiğimiz yıllarda tüm dünyayı etkisi altına alan Pokemon Go rüzgarını hatırlarsınız. Nintendo ve Niantic Labs tarafından geliştirilen Pokemon Go’nun başarısı, artırılmış gerçekliğin geleceği nasıl şekillendireceğinin önizlemesi gibiydi. Artırılmış gerçeklik kavramı şimdilik daha çok oyun endüstrisinde kullanıldıysa da markaların müşteri deneyimini geliştirmek adına bu teknolojiden daha sık yararlanacağı bir gerçek.

 

 

2 – Sesle yapılan aramaların ve akıllı hoparlörlerin yükselişi

Comscore’a göre, 2020’de internette yapılan aramaların yarısının ses temelli olacağı öngörülüyor. Ses tanıma teknolojisi giderek daha fazla büyüyecek ve bu alana yapılan yatırımlar artacak. Nasıl ki daha öncesinde web sitelerinin mobil uyumu arttırıldıysa, yakın zamanda sesle aramaya uygun hale getirilmesi için çabalayacağız. Akıllı ses cihazlarıyla uyumlu içerik daha fazla önem kazanacak. Google Home, Apple HomePod ve Amazon Alexa gibi akıllı hoparlörler piyasaya çıktığından beri zaten büyük bir ilgi dalgası yaratmıştı. Sesle çalışan cihazların rahatlığına tüketici alıştıkça ve sesli aramaların kullanışlılığı fark edildikçe daha fazla markanın bu alana yatırım yapacağını ve özel içerikler geliştireceğini göreceğiz.

 

3 – Etkinliklerden canlı yayın çok moda

Sosyal medya platformları sürekli yeni uygulamalar çıkarıyor. Youtube’un ardından Facebook, Twitter ve Instagram canlı yayın özelliklerini kullanıcılara açmıştı. Hatta Instagram canlı yayına arkadaş davet etmeye olanak sağlayan güncellemeyle iyice el yükseltti. Bütün bu yatırımlar boşuna değil. Araştırmalar etkinliklerden canlı yayın yapmanın etkileşimi ve de ilgiyi hatırı sayılır oranda arttırdığını gösteriyor.

 

 

4 – Video interneti ele geçiriyor

Dikkat süresinin giderek azalması ve pek çok insanın blog yazısı okumaktansa video izlemeyi tercih etmesi sayesinde videonun altın çağını sürdüreceği kesin. TheEword’e göre videolar web sitesinde ya da içeriğin yer aldığı sitede kalış süresini yüzde 88’e varan oranda uzatıyor. Videonun içerik dünyasının imparatoru olacağının markalar da farkında. Etkinliklerden canlı yayın yapmak, influencerlarla ortak videolar hazırlamak ya da tematik video içerikler yayınlamak gibi yöntemler artık eskisinden çok daha önemli. Video içeriklerin yükselişiyle birlikte video reklam pazarının da büyümesi bekleniyor. IAB Türkiye AdEx-TR’nin araştırmalarına göre 2017’deTürkiye’de video reklam pazarı yüzde 50 büyüyerek 269,5 milyon TL olarak gerçekleşti dersek bu alandaki potansiyel çok daha iyi anlaşılabilir.

 

 

Kaynaklar:
https://www.socialreport.com/insights/article/360000663006-7-Digital-Marketing-Trends-That-Will-Own-2019
https://www.theeword.co.uk/blog/the-rise-of-video-in-digital-marketing
https://dashtwo.com/blog/6-marketing-trends-for-2019/
https://www.digitaldoughnut.com/articles/2018/february/trends-in-digital-advertising-that-take-us-to-2019

 

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sosyal medyada fark edilmenin yolu: İyi içerik

Sosyal medya stratejisi neden gerekli?

Kurumsal blog bir hobi değil, gereklilik!

Güncel içerik: Bir web sitesinin var oluş nedeni

5N2K formülü: Her şeyin teorisi olabilir mi?