Bizz'den Haberler

5N2K formülü: Her şeyin teorisi olabilir mi?

5N2K başlığını görür görmez bazılarınızın aklına ‘5N1K’ kuralı gelebilir, hatta bazıları bir yazım hatası yaptığımızı bile düşünebilir. Haber yazım tekniğinin temelini oluşturan bu ünlü formül gazetecilik mesleği ile özdeşleşmiş olsa da, aslında bir süreç yönetimi gerektiren hemen her işe uygulanabilecek bir metedoloji. EkipBizz’in kurucu ekibi de gazeteci kökenli olunca bu metedolojiyi benimseyip, içselleştirip, iş modellerimize uygulamamız kaçınılmaz oldu. Ancak bir süre sonra gördük ki, bir ‘K’ eksik. Evet 5N1K ile hem bakış açımızı netleyebiliyoruz hem de süreci daha sağlıklı yönetebiliyoruz ama yaptığımız işi sonuca ulaştırmak isterken bir K’nın eksikliğini de hissediyoruz.

 

Şimdi bu eksik K’yı nasıl tamamladığımıza gelmeden önce bu ünlü formülümüzdeki harflerin neyi simgelediğini hatırlayalım. Bu ünlü formülde N ve K harflerinin simgelediği sorular şöyle:

 

5N1K

 

Ne?

Neden?

Nerede?

Ne Zaman?

Nasıl?

Kim?

 

İşte bu soruları barındıran 5N1K Formülü gazetecilikte bir haberi yazarken işe yaradığı gibi, Japon Yönetim Tekniği olan Kaizen de bile karşımıza çıkıyor. O nedenle bir toparlama yapacak olursak, bu teknik sayesinde analitik düşünme ve aksiyon geliştirme becerilerimizi devreye sokup, olayları bütünsel bir bakış açısıyla ele alabiliyoruz.

 

Ancak yukarıda belirttiğimiz gibi; zaman içinde bir eksiklik olduğunu hissettik ve ünlü 5N1K tekniğine günümüzde bir K daha eklenmesi gerektiğini anladık.

 

Bu da K’nın sorusu da şu oldu: Kimin için?

 

Böylece EkipBizz olarak meşhur formülü 5N2K’ya dönüştürdük ve tüm iş yapış süreçlerimize bu haliyle uyarladık.

 

5N2K = Ne? Neden? Nerede? Ne zaman? Nasıl? Kim? Kimin için?

 

‘Kimin için’ sorusuna verilecek yanıt; ‘Ne, Neden, Nerede, Ne Zaman, Nasıl’ sorularına vereceğiniz diğer tüm cevapları etkileyebilir, her şey ona göre şekillenebilir. Tam da bu nedenle 5N+2K’ya biz ‘her şeyin teorisi’ diyoruz.

 

Tüm soruları birlikte yanıtlıyor, her ne yapılıyorsa, yapılacaksa, yapılması gerekiyorsa birlikte hareket ediyoruz.

 

Belki bu noktada bir K’nın daha devreye girmesi gerekebilir. Bu noktada kendinize şöyle bir soru da yöneltebilirsiniz: Kiminle yapıyorsunuz?

 

Bu soruyu EkipBizz olarak yanıtlamanızı isteriz. Çünkü biz; içerikleriniz ile fark yaratmanızı sağlayacak, başarınıza katkıda bulunacak bir ekibiz.

 

Biliyorsunuz bireysel olarak görünen pek çok başarılı işin arkasında aslında iyi bir ekibin desteği vardır. Çünkü ekip demek güç demektir… Sizde içerik Ekipbizz ile güçlü bir içerik oluşturabilir, hedef kitleniz ile daha sağlıklı bir iletişim kurabilirsiniz.

 

EkipBizz olarak yaptığınız işlerin hak ettiği değeri bulması, hedefine ulaşması için üçüncü K olarak; hizmet sunuyor ve fikir aşamasından uygulamaya kadar sizinle birlikte hareket ediyoruz.

 

Sizinle çalışmaktan büyük mutluluk duyacağız.

Hadi başlayalım…