Bizz'den Haberler

Doğası, tarihi ve büyüleyici plajları ile: Kemer 

Kemer; doğası ve tarihi ile zengin bir miras barındırırken, plajları, otelleri ve gece hayatı ile de Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri. Yaklaşık 52 kilometrelik kıyı şeridi ile Torosların eteklerinde tatil keyfi sunan Kemer’de, isterseniz yaylaya çıkıp Yörük çadırlarında soğuk ayran yudumlayabilirsiniz.

 

Enes Balcı

 

Yaz turizmi denildiğinde Türkiye’de yerli ve yabancı turistlerin aklına gelen ilk noktalardan birisi olan Kemer’de hem keyifli bir yaz tatili geçirmek hem de bölgenin köklü tarihi dokusunu keşfetmek mümkün.

 

Antalya’nın Batı Toros Dağları’nın eteğinde, kıyı boyunca uzanan Kemer, kentin hem doğal güzellikleriyle hem de tarihi özellikleriyle öne çıkan bir ilçesi. Antalya’nın merkezinden yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki ilçe, geçmişte Antalya’nın küçük köylerinden birisiymiş. 80’li yıllara kadar da köy yapısını koruyan Kemer, yaz turizminin merkezi haline gelmeyi son 30 yıl içerisinde başarmış. 90’lı yılların başında ilçe niteliği kazanan Kemer, M.Ö. 690 yılına kadar uzanan köklü bir tarihe sahip. Kemer’in merkez noktasından yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki Phaselis antik kenti, bu anlamda ilçenin köklü geçmişini ortaya koyan önemli oluşumlardan. Zira Phaselis’in mimari dokusu ve hakkında ortaya çıkarılan tarihi bilgiler bölgenin önemini gözler önüne seriyor.

 

Kemer, nüfus yoğunluğu fazla olmayan bir ilçe olmakla beraber, ilçenin yerel halkı yaz aylarında Toros dağlarının yüksek noktalarındaki yaylalara çıkmakta. Civardaki meşhur yaylalar Gödene Yaylası, Yeşil Yaylası, Üçoluk Yaylası ve Belen Yaylası. Yaz tatilinde Kemer’i ziyaret edenlerin birçoğu için sıcaklardan kaçıp, serin ve yüksek yerlere çıkmak da bu anlamda keyifli bir alternatif olabiliyor.

 

Doğası ve tarihi ile oldukça ilgi çekici olan Kemer’in plajları ve gece hayatı ise ilçeyi tatil merkezi haline getiren asıl faktör olarak karşımıza çıkıyor. Torosların eteklerinde yaklaşık 52 kilometrelik kıyı şeridi boyunca uzanan berrak denizi çevreleyen plajları ile birlikte çok sayıda turizm merkezi ve uluslararası anlamda isim yapmış önemli otelleri barındıran Kemer’in yaz turizminde yeri bu özellikleri ile önem taşıyor.

 

Kemer’de görülmesi gereken yerler

Phaselis Antik Kenti: Kemer’in merkezinden 15 kilometre uzaklıktaki Phaselis antik kenti kentin en popüler tarihi noktasıdır. Zira Kemer’in genel yapısı ve tarihi de Phaselis ile birlikte anılıyor. Girişi ücretli olan antik kent, gür bir orman içerisinde ve sahil tarafında ise 3 büyüleyici koy kenarında bulunuyor. Koylar, Phaselis Plajları ile tatile gelenleri ağırlıyor. M.Ö. 690’a dayanan tarihi ile antik kent, çok sayıda uygarlığa ev sahibi yapmış olması ile geniş bir tarihi element yelpazesine sahip.

 

Rodoslu kolonicilerin kurduğu söylenen antik kent M.Ö. 333’te Büyük İskender’in himayesine girmiş. Zira bu tarihte halkın Büyük İskender’i altın taç ile karşılaması Phaselis’in tarihinde en önemli detaylardan birisi olarak yer alıyor. Büyük İskender’den sonra tarihi boyunca farklı uygarlıklar tarafından yönetilen kent 1158 yılında Selçuklular tarafından kontrol altına alınmış ve bu dönemden sonra Alanya ve Antalya limanlarının öne çıkmasının ardından 13. yüzyılda tamamen terk edilmiş. Bugün antik kentin ortaya çıkarılan kalıntıları 1981-1984 seneleri arasında gerçekleştirilen kazılar sonucunda ortaya çıkarılmış.

 

Phaselis antik kenti haftanın her günü ziyarete açık. Yaz aylarında 08:00-19:00 arası ve kış aylarında 08:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açılmaktadır. Müzekart ile giriş yapılabilen antik kente giriş ücreti 20 TL. Antik kentin giriş noktasından başlayan 2 kilometrelik bir yol sonunda kalıntılara ve plajlara ulaşabilmek mümkün oluyor. Kalıntıların karşımıza çıkmaya başladığı noktadan itibaren yürüyüşe devam edildiğinde antik kentin nekropol (mezarlık) bölgesine ulaşabilmek mümkün. Nekropolteki kalıntılar Phaselis’in tarihi yapısını gözler önüne sererken, bu noktadan yola devam edildiğinde ise meşhur Antik Su Kemeri’ne ulaşılıyor. Antik Su Kemeri, M.S. 2.yy’da inşa edilmiş ve bu su kemeri aracılığıyla kente su temini sağlanmış.

 

Ayışığı Plajı: Kemer ilçesinin koyları çeşitli plajlara ev sahipliği yapıyor ancak bunlar arasında Ayışığı Plajı (Moonlight Beach) oldukça özel bir yere sahip. Konumu itibariyle Kemer Folklorik Yörük Parkı ve Açık Hava Müzesi’ne ve ClubMed tatil köyüne bitişik olan Ayışığı Plajı her daim berrak olması ile bilinir ve turizmciler tarafından da Kemer’de yüzmek isteyenler için en güzel yer olduğu söylenir.

 

Folklorik Yörük Parkı:  Özel turizm belgesi olan bir tesis olarak 1982 senesinde kurulan Kemer Folklorik Yörük Parkı, Milli Park niteliği taşımakta olup, Küçükburun üzerinde yer almaktadır. Bir tesis olarak hizmet vermekte olan Folklorik Yörük Parkı’nda temalı park ve yaşayan açık hava folkor müzesi konseptine sahip. Ziyaretçiler Yörük kültürünü bu parkta kapsamlı olarak keşfedebilme olanağına sahip. Zira parkın içerisinde yaşatılan kültürel değerlerle beraber, bu kültürün yemeklerini ve içeceklerini tadabilme imkanı sunuluyor. Serin bir tepe üzerinde kurulu olan park, plajın ve ilçe merkezinin kalabalığından ve yazın sıcaklarından hem doğal hem de yöresel özellikler taşıyan bir yerlere kaçmak isteyenler için tercih edilebilecek bir alternatif nokta.

 

Çıralı Yanartaş: İlçenin belki de ziyaret edilebilecek en ilginç alternatifi Çıralı Köyü’nde bulunan Yanartaş. Mitolojik hikayesi ile de büyüleyici bir özelliği olan Khimaira’nın sönmeyen ateşini görmek için 1 kilometre uzunluğunda zorlu bir yolda el fenerleri ile ilerlemek gerekiyor. Gece saatlerinde tırmanılması gereken bu yol aydınlatmasız olduğundan tırmanış öncesinde bir feneriniz yoksa gişelerden kiralayabilmeniz mümkün.

 

Plajlar ve konaklama

Yaz tatilinde Kemer’e gelenler için plajlar elbette vazgeçilmez noktalar olacaktır. Zira berrak denizin tadını çıkarmak ve kumsalda eğlenceli vakit geçirmek için Kemer’in plajlarında çok fazla olanak bulunuyor. 2000’li yılların başından bu yana aralıksız olarak gelişim ve değişim gösteren ilçenin plajları son dönemde oldukça modern bir görünüm kazanmakla beraber temel yapısını ve dokusunu ise korumaya devam ediyor. Eğer tatil için Kemer’e gelmişseniz elinizden geliyorsa tüm plajları ziyaret etmenizi öneririz. Zira her plajda birbirinden güzel ve keyifli anılar biriktirmek mümkün. Bu plajlardan bazıları; Beldibi, Göynük, Tekirova, Çamyuva, Kiriş, Çıralı, Adrasan ve Olimpos plajlarıdır.

Yerli ve yabancı turistlerin konaklama alternatifleri de bu bölgede bir hayli fazla. Sene boyunca çok sayıda otel, motel ve pansiyon hizmet vermeye devam ediyor ve erken rezervasyon fırsatlarından faydalandığınızda oldukça avantajlı fiyatlarla lüks otellerde Kemer’in tadını çıkarabilmeniz mümkün. Lüks bir tatilin yerine daha lokal ve yerel noktalarda tatil yapmak isteyenler için de ilçe genelinde pansiyon seçenekleri mevcut. Seçenekler bir hayli fazla ancak unutulmaması gerek nokta özellikle yaz döneminde Kemer’i ziyaret edecek olanların erken rezervasyon yapmasıdır. Aksi halde kalacak yer bulamama sorunu ile karşılaşılabilir.

 

Kemer’de ne yenilir, ne içilir?

Akdeniz’in kendine has yemeklerinin tadına varmak istiyorsanız, Kemer’in bu yemekleri tadabilmek adına bir hayli zengin seçeneğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. İlçenin merkezinde her sokakta cafeler ve restoranlar sıralanmakta. Sahil yolu boyunca da Akdeniz mutfağının çeşitli lezzetlerini sunan şık restoranlar ve küçük lokantalar var.

Kemer’e gelmişken Antalya’nın yöresel Akdeniz yemeklerini tatmadan ayrılmak pek tabii ki olmaz. Yoğurtlu kızartma, kabak cintmesi, şakşuka, arapaşı, balık ızgara ve yöresel mezelerin tadına sahildeki ister büyük bir restoranda, ister küçük ve salaş bir lokanta da bakılabilir. Sahilden uzaklaşmak isteyenler için ise Folklorik Yörük Parkı yine otantik yemeklerin tadına bakmak için güzel bir seçim olabilir. Serin bir noktada bulunan parktaki dokuma Yörük çadırlarında yayık ayranı ve gözleme ile damağınıza bayram ettirebilirsiniz.

 

* Bu yazı Solunum Aktüel’in 2018/3. sayısı için hazırlanmış ve ilk olarak orada yayınlanmıştır.

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Can dostlar: Dünya yalnız bizim değil, asırlardır beraberiz

Akdeniz beslenme modeli ve hareketli bir yaşam tarzı!

Gün içerisinde Beyoncé ile aynı saatlere sahibiz…