Bizz'den Haberler

‘Gün içerisinde Beyoncé ile aynı saatlere sahibiz…

Gün içerisinde Beyoncé ile aynı saatlere sahibiz…

Bu cümleyi psikolog ve hayat koçu olan Suzanne Gelb söylüyor. 28 yıllık kariyerinde pek çok insan tanımış olan Gelb, her işi anında bitiren insan profili hakkında bazı detaylar keşfetmiş.

 

ŞAFAK ARAT

 

Bazı insanlar vardır. Bütün gün çalışıp ardından spora giderler, eve gittiklerinde yemek yapmaya da, kısa bir hikâye yazmaya da vakit ayırabilirler. Peki, günlük işlerimizi başarıyla bitirip sonrasında kendimize ve hobilerimize vakit ayırmamız ne kadar mümkün? Hele de tescillenmiş başarıları ile takdirimize şayan olan o isimler, aynı anda hem onu, hem bunu hem de şunu yapmayı nasıl beceriyorlar? Yoksa her şeyi gün içerisinde yapabilen insanlar bizi birazcık kandırıyor mu?

 

Hayır, aslında kimse kimseyi kandırmıyor. Her şeye yetişmek ve gün içerisinde üretkenliği korumak gerçekten de mümkün. Gelb, “stres yapmadan her şeye yetişen” insan profilinin genel olarak yaptıklarını bir liste haline getirmiş. Bence bu Pazartesi kendimize bir iyilik yapalım ve listede yer alanları kendi hayatımızda uygulamaya çalışalım. Belki bi’ Beyoncé olamayız ama bence Rihanna olmakta kulağa gayet hoş geliyor.

 

İşte o malum liste;

 

1- Yaptığın işe kendini ada

“Ne yaparsan yap, her zaman en iyisini yap.” Şu an elinde ne yapman gereken ne varsa, her şeyi bırak ve tamamen ona odaklan. Dikkatini toplamak için ara verip Facebook’a giriyorsun ya bazen, girme mesela. Bitirmen gerekenleri bitirdikten sonra, kendine küçük bir ödül vermen daha güzel ve tatmin edici olabilir. Unutma, şeytan ayrıntıda gizlidir.

 

2- Multitask her zaman iyi değildir

 

Multitask (Aynı anda birkaç işi birden yapma) aslında hiçbir zaman iyi değildir, ancak günümüzde ne yazık ki rutinimiz haline geldi. Araştırmalara göre; biz insanlar multitasking konusunda baya kötüyüz. Kendimizi multitasking’e zorlamamız genellikle yaptığımız işlerin geç bitmesine veya küçük hataların çoğalmasına sebep oluyor. İlk maddeyi aklında bulundur ve her şeyi sırayla yapmaya çalış. Belki de uzun süren projelerin daha kısa zamanda neredeyse hatasız bittiğini fark edebilirsin.

 

3- Ne olursa olsun, konsanstrasyonunu koru

 

CEO’ların kapıları genellikle neden kapalıdır, diye hiç düşündün mü? Çünkü bir işe odaklandığında dışarıdan gelen en küçük bir tepkiyle konsantrasyonunu kaybetmen mümkün. Ve araştırmalara göre; aynı odak noktanı bulabilmek tam 23 dakikanı alıyor. O yüzden konsantrasyon gerektiren işlerde telefonunu kapaman veya etrafındakilere bölünmemen gerektiğini söylemen iyi bir fikir olabilir.

 

4- Üzüm üzüme baka baka kararır

 

Enerjisi yüksek ve işlerinde başarılı olan insanlarla vakit geçirmenin bizi gerçekten etkilediği su götürmez bir gerçek. Hatta bu konuda söylenmiş atasözleri bile var. Atalarımızın da dediği gibi, üzüm üzüme baka baka kararıyor. Suzanne Gelb’in verdiği örnek de atalarımızın bu sözünü destekliyor. Ona göre Beyoncé, Oprah’la vakit geçiriyorsa bunun önemli  bir  nedeni var! Network’ünü başarılı  insanlardan seçip arkadaşlarını bu çemberin dışına atmak zorunda değilsin elbette. Ama arada sırada bu tip  insanlarla  vakit geçirmen senin enerjini de yükseltebilir.

 

5- Kötü enerji biriktirme

 

Yoda’nın da dediği gibi “Korku, karanlık tarafa giden yoldur. Korku öfkeye; öfke nefrete; nefret ise acıya yol açar.” Endişe, korku gibi duygular her zaman bizi gerçek potansiyelimizden alıkoyar. Başarılı insanlar  duygularını yönetebilmek için pek çok şey yapmaktadır. Bu ister meditasyon  olsun , ister spor salonunda ter atmak… Önemli  olan  bizim için en doğru işleyen yöntemi bulabilmek.

Unutmamamız gereken ise herkesin hayatının  bir  döneminde hata yapmış olabileceği. Kusursuz mükemmelliğe odaklanmak yerine potansiyelimize odaklanırsak her şey çok daha güzel  olacak … Hepimiz  bir Beyoncé olamasak da, sadece kendimiz olmanın mutluluğu yeter de artar gibi duruyor.