Bizz'den Haberler

Güncel içerik: Bir web sitesinin var oluş nedeni

Güncel içerik canlı bir web sitesi demektir. Çalıştığınızı, geliştiğinizi gösterir. Web sitenizin popülerliği içeriğinizin güncelliği ile yakından ilişkilidir. Web sitenizi güncel tutmak arama motorlarında görünmeniz için size SEO üstünlüğü bile sağlar.

 

NİLGÜN KARATAŞ

 

Bir web sitesi oluşturmak sanıldığı kadar kolay değildir. Sizin, çalışanlarınızın ve web geliştiricilerinizin günlerce, hatta aylarca süren emeği söz konusudur. Tasarımı, yazılımı, güvenliği derken SEO uyumlu içeriği ve görselleri ile bir sitenin hazır hale gelmesi epey mesai gerektirir. İçinize sinen, sizi yansıtan sitenizi yayına aldığınızda, ‘şükür, bu işi de bitirdik’ diye sevinebilirsiniz. Kutlarız. Ancak hepsi bu kadar değil…

 

Bu sadece bir başlangıç!

 

Henüz bir işi bitirmediniz. Yeni, heyecanlı ve faydalı bir başlangıç yaptınız diye düşünebilirsiniz. Çünkü yeni bir web sitesinin yayına alınması, sürekli devam etmesi gereken bir yatırım sürecinin başlangıcıdır. Bu süreci çok iyi yönetmeniz ve sitenizin performansını sürekli ölçmeniz gerekecektir. Web sitenizin görünürlüğünü, bulunurluğunu, kullanıcı memnuniyetini yüksekte tutmanız için siteniz sürekli ilgi isteyecektir.

 

Web sitenizi güncel tutmanız için ilgilenmeniz gereken birçok alan var. Belli bir süre sonra tasarımınızı yenilemeniz, işletim sistemi ve sunucu yazılımını elden geçirmeniz, güvenlik ayarlarını kontrol etmeniz gerekebilir. Ancak bu süreçte, hem de hiç vakit kaybetmeden, sürekli yapmanız gereken bir iş daha var. O da; içeriğin canlı tutulması.

 

Web sitenizi yaşatın!

 

Web sitenizi vitrininiz gibi düşünün. Bir vitrin; nasıl sizi, markanızı, kimliğinizi yansıtmalı ise web siteniz de aynen bunu yapmalı. Ziyaretçilerinize çalıştığınızı, ürettiğinizi göstermek, sizdeki yeniliklere, gelişmelere dikkat çekmek için haber, ürün ve hizmet bilgilerinizi güncel tutmalısınız. Sitenize yeni bir bilgi girmek için adres ve telefonlarınızın değişmesini beklemeyin. Bunun için yıllarca beklemeniz gerekebilir. Oysa ziyaretçilerinizle paylaşmanız gereken yenilikler vardır, mutlaka yeni gelişmeler yaşıyor olmalısınız, bunları web sitenize koymakla işe başlayabilirsiniz.

Tabii bu iş de bununla sınırlı kalmamalı. Ünlü girişimci ve işadamı Bill Gates, 1996 yılında literatüre kazandırdığı ‘Content is king’ yani ‘İçerik kraldır’ sözü pazarlama, reklam, tanıtım ve PR dünyasında hala önemini koruyor. Çünkü işin özü bu. Evet içerik kral, ama hangi içerik? Elbette kaliteli ve güncel içerik…

 

Güncel içerik size ne kazandıracak?

 

Öncelikle, web sitenizin popülerliği içeriğinizin güncelliği ile yakından ilişkilidir. Ziyaretçilerinizin tekrar tekrar gelmesini istiyorsanız, sitenizde vakit geçirmesini istiyorsanız onlara yeni bir şeyler sunmalısınız. Eskimiş, güncel olmayan, değişmiş veya yanlış içerik size fayda yerine zarar verebilir.

 

İçeğinizi güncel tutmanız, içeriğinizde yapacağınız güncellemeler SEO açısından da önemlidir. ‘Search Engine Optimization’ yani kısaca SEO, web sitelerinin Google, Bing, Yandex vb. arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilerek hedeflenen aramalarda yükseltilmesini amaçlar. Arama motoru optimizasyonu ile web sitenizin değerini artırarak, daha üst sıralara çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bunun karşılığını da site ziyaretçi sayının artırarak alırsınız. Web sitenizi güncel tutmak bu konuda size üstünlük sağlar.

 

Rakiplerinizin önüne geçmek, benzerlerinizden farklılaşmak için sosyal medyadan analitiğe kadar pek çok konuya para ve zaman harcarken, web sitenizin içeriğini unutmak çabalarınızı boşa çıkarılabilir. Oysa kullanıcı deneyimi ve ipuçlarını, yeni teknikleri kullanarak sitenizi güncel tutabilir, sürekli güncellenen içeriğiniz ile fark yaratabilirsiniz. Arama motorlarının değişen algoritmalarına göre düzenlenmiş, sık sık güncellenen bir web sitesi pazarlama ve tanıtım faaliyetleriniz için olmazsa olmaz kriterlerden biridir. Özgün içeriklere, alakalı başlıklara, doğru anahtar kelimelere ve telifli görsellere sahip içeriğiniz ile sonuç sayfalarında daha yüksek sıralara çıkabilirsiniz.

 

En iyisi profesyonel destek almak

 

Tam bu noktada, ‘sürekli yeni içerik nereden bulacağım’ sorusu aklınıza takılabilir. İş ortaklarımızdan sıkça duyduğumuz sorulardan biri de bu. Bu konuda blog sayfalarının önemini anlatan yazımıza da göz atabilirsiniz. Günümüzde sadece kişisel değil, kurumsal blog sayfalarının oluşturulması ve bu denli popüler olmasının bir nedeni de, ziyaretçiler ve SEO açısından farklı görsel ve yazılı içerik paylaşımına imkan veriyor olmasıdır.

 

Anlaşıldığı üzere; web sitesi güncellemek başlı başına bir iş. Bu işin üstesinden nasıl geleceğinizi uzun uzun düşünmenize gerek yok. Bunun için yeni birini istihdam etmenize, konuya çok da vakıf olmayan bir çalışanınıza verimliliğini düşürecek yeni bir görevlendirme yapmanıza gerek yok. Ekipbizz olarak, farklı uzmanlık alanlarına sahip deneyimli yazar ve editör kadromuz ile web sitesi güncelleme çalışmalarınızı üstlenebilir, belirlediğiniz zaman diliminde ziyaretçileriniz için güncel ve SEO uyumlu içerikler üretebiliriz.

 

Eğer içeriğiniz ile bir fark yaratmak, benzerlerinizden ayrışmak istiyorsanız içerik konusunda işin profesyonellerinden destek almak her zaman iyi sonuç verir.

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Kurumsal blog bir hobi değil, gereklilik!

5N2K formülü: Her şeyin teorisi olabilir mi?