Bizz'den Haberler

Kurumsal blog bir hobi değil, gereklilik!

Kurumsal blog dünyada oldukça kabul gören ve gayet profesyonelce yönetilen örnekleriyle iletişim ve pazarlamanın en önemli araçlarından biri. Elbette bu birden bire olmadı, bloglar güçünü uzun süren bir sürecin sonunda ispatladı. Bloglar hayatımıza 90’ların sonunda Blogger’ın hizmet vermesiyle girdi. Ancak 2000’lerin ortalarına kadar Türkiye’de blogların etkisi pek hissedilmedi. Takip eden yıllarda ise Türkçe içerik üreterek dikkat çeken bloggerlar birbiri ardına kendinden söz ettirmeye başladı. Kimileri blogunu bir günlük gibi kullanıyordu kimileri de ilgilendikleri alanlarda yazıyor, kendilerine özel kulvarlar belirliyordu. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de popülerliği ile ünlüler dünyasına adım atanlar, uzmanlıkları ile alanında kendine yer açanlar, hatta blogları sayesinde ticarete atılanlar oldu.

 

İnternet günlük yaşantımızın bir parçası olup, dijital iletişim gelişmeye devam ederken bloglar da kişisel hobi alanı olmaktan çıkıp, en önemli iletişim araçlarından biri haline geldi. Bir anne blogger ile dünyanın en büyük şirketleri arasında yeni bir rekabet alanı yaratan blogların gücü artık tartışılmıyor bile. Şimdi konuşmamız gereken etkin ve başarılı bir blog için neler yapılması gerektiği.

 

Yapılması gerekenlerden önce kurumsal blog konusunda, en çok sorulan o soruya yanıt verelim.

 

Kurumsal blog neden gereklidir?

Bugün artık her işletmenin bir internet sitesi var. Bu bir zorunluluk. Yasal yükümlülükler belli şirketleri kapsıyor olsa da internet siteleri günümüzde bir şirketin olmazsa olmazı. Bu web sitelerinin başlangıçta şirket hakkında kısa bilgi, yapılan işi, ürünleri, hizmetleri, bir de iletişim adreslerini vermesi yeterliydi. Bugün hala sadece bu işleve sahip, yapıldığı gibi duran, güncellemesi unutulan binlerce site var. Ancak diğer yandan sık sık güncellenen, ziyaretçilerine güncel olduğu kadar farklı ve ilgi çekici içerikler sunan web sitelerinin sayısı da artıyor. (Web sitelerinin güncellenmesi ile ilgili yazımızı buradan okuyabiliriniz.) Bir web sitesini canlı tutmanın en etkin yolu ise kurumsal bir blog oluşturmak. Çünkü iyi yönetilen kurumsal bir blog, işletmelere iletişimden pazarlamaya, SEO’dan satın almaya pek çok avantaj vadediyor. İşte bunlardan bazıları:

 

Güçlü bir iletişim kanalı

Kurumsal bir blog öncelikle internet sitenizi yaşatmanın, görünür olmanın ve trafiği artırmanın en önemli araçlarından biri. Üstüne üstlük bir blog kurumsal kimliğinizi, markanızı müşterilerinize tam da olması gerektiği gibi yansıtabilir. Onlarla aranızdaki en güçlü iletişim kanallarından biri olabilir. Blogunuz pazarlama ve halkla ilişkiler çalışmalarınız açısından önemli bir tamamlayıcıdır. Çünkü blogunuz size hedef kitleniz ile doğrudan, etkili ve samimi bir iletişim kurabilme imkanı verir. Hele de içeriğiniz faydalı bilgiler yüklüyse hedef kitleniz ile aranızda güçlü bir iletişim köprüsü inşa etmeye başladınız demektir.

 

Uzmanlık ve güven ortamı

Profesyonel bir internet sitesini şirketinizin dış görünüşü olarak düşünün. Ziyaretçiniz sitenizi gördü, tasarımını beğendi, ilk izlenim olumlu. Ancak bunun devamını getirmelisiniz, söyledikleriniz de bu izlenimi desteklemeli ve aldığınız beğeniyi güvene çevirmelisiniz. İşte internet dünyasında bunu yapabileceğiniz yer kurumsal blogunuz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, yararlı bilgiler içeren bir blog, okurlar (iş ortaklarınız, müşteriler ve potansiyel müşteriler) üzerinde etkili oluyor. Uzmanlığınızı yansıttığınız içerikler size güven kazandırıyor, müşterileriniz sizi otorite olarak görüyor, hatta bu etki satın almaya bile dönüşüyor.

 

SEO başarısına katkı sağlar

Biliyorsunuz arama motorlarında en üst sıralarda, ilk sayfada görünmek için bu işe yatırım yapmanız gerekiyor. Reklam harcamalarınızı emek içeren, özen isteyen içeriklerle desteklemeniz de şart. İşte bu çabalarınızı destekleyecek, sitenizin SEO’sunu (Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu) yükseltecek en önemli araçlardan biri de kurumsal bloglar. Blogunuzda yer alan özgün ve kaliteli içeriğiniz ile web sitenizin trafiğini artırabilir ve bunun karşılığında da arama motorlarında görünürlüğünüzü yükseltebilirsiniz.  Unutmayın iyi bir blogun web sitenizin SEO’sunu iyileştirme kabiliyeti vardır.

 

Sosyal medya için güçlü içerik

Kurumsal iletişimin bugün en önemli kanallarından biri de sosyal medya. Sosyal medyayı bir pazarlama aracı olarak görenlerin sayısı da hiç az değil. Hangi düşünceden yana olursanız olsun, sosyal medyadaki etkinizi artırmanın en önemli yolu; güçlü içeriklere sahip olmak. Yazdığınız her bir ileti, yaptığınız her bir paylaşım sosyal medyada size ilişkin ipuçları veriyor, kurumsal kimliğinizi, marka imajınızı yansıtıyor. Bloglar bu konuda en büyük yardımcınız olabilir. Her bir blog yazısı ile Twitter, Linkedln, Facebook ve hatta Instragram’da ve farklı bir sürü kanalda takipçilerinizin okuyabileceği, paylaşabileceği içerikler yaratırsınız. Kurumsal blogunuz sayesinde tüm sosyal medya hesaplarına kaliteli ve güçlü içerik oluştururken web sitenizin trafiğini de artırabilirsiniz.

 

Etkileşim kurun ve vazgeçmeyin

Kurumsal blog, mevcut ve potansiyel müşterileriniz ile etkileşim kurmanız için de önemli bir araçtır. Arama motorlarında bir fikir, bir çözüm, bir bilgi araştırırken, aradığını sizin blogunuzda bulan biri en sıkı takipçilerinizden biri olabilir. Blog abonelikleri, iletişim formları, sosyal medya takipleri ile aranızda etkili bir iletişim kurulabilir.

 

Ve blogunuzu her zaman güncel tutmaya özen gösterin, belirli periyotlarla yenilemeye devam edin. Bir işletme yöneticisi olarak hedeflere hemen, bugünden yarına ulaşılmadığını biliyorsunuz. Blogunuzdan da asla vazgeçmeyin. Bunun için çok büyük bütçeler ayırmanız da gerekmeyecek. Kararlı olmanız, ısrarla sürdürmeniz ve profesyonel bir ekiple çalışarak elinizi güçlendirmeniz yeterli olacaktır.

 

Unutmayın; kurumsal blog bir hobi değil, gereklilik! Hadi ne gerekiyorsa yapalım.

 

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Güncel içerik: Bir web sitesinin var oluş nedeni

5N2K formülü: Her şeyin teorisi olabilir mi?