Bizz'den Haberler

Sosyal medya stratejisi neden gerekli?

Sosyal medya stratejisi oluşturmanın markalar için pek çok yararı bulunuyor. Sosyal medya hesaplarınızı herhangi bir kazaya belaya uğramadan yönetmenin yollarını keşfetmeli, stratejik faydaları öğrenmeli ve uygulamalısınız.

 

Ezgi Aktaş

 

Sosyal medya artık sadece bireysel kullanıcıların ilgi gösterdiği bir mecra olmaktan çıktı. Markalar ve kurumlar her gün giderek artan ölçekte dijital mecralarda kendilerini ifade ediyor. Kendileriyle ilgili duyuruları sosyal medyadan paylaşıyor, kampanyalar düzenliyor, şimdiki ve potansiyel müşterileri ile iletişime geçiyor ve takipçileri ile doğrudan iletişim kuruyorlar.  Doğası gereği paylaşılan içeriğin çok hızlı bir şekilde yayıldığı sosyal medya, yanlış ve bilinçsiz kullanıldığı taktirde ise markaların ayağını tabiri caizse sabunlu suya basmış gibi kaydırabiliyor. Sosyal medya hesaplarınızı herhangi bir kazaya belaya uğramadan yönetmenin yolu ise iletişim hedefleri ile uyumlu bir sosyal medya stratejisi oluşturmaktan geçiyor.

 

Sosyal medya iletişim hedeflerinin bir parçası mı?

 

Bir kurum ya da markanın, hangi iş alanında faaliyet gösterirse göstersin, eğer sosyal medyada varlık göstermek istiyorsa burada ne şekilde yer almak istediğini ve hangi hedeflere ulaşmayı planladığını belirleyerek işe koyulması önemli. İşte sosyal medya stratejisi tam olarak burada devreye giriyor. Bu  strateji en kısa anlatımıyla; bir şirketin iletişim hedeflerine ulaşmak için sosyal medyayı nasıl kullanacağını, hangi sosyal ağlarda hangi araçları kullanarak yer alacağını ve hangi mesajlarla takipçilerine ulaşacağını içeren bir yol haritası anlamına geliyor.

 

Stratejik bir iletişimin sosyal medyadaki 4 faydası

 

Sosyal medya stratejisi oluşturmanın markalar için pek çok yararı bulunuyor. İşte o faydalardan bazıları:

 

  • Aksiyon almadan önce hedeflerinizi belirlemenizi ve o hedef doğrultusunda harekete geçmenizi sağlar.

 

  • Hitap edeceğiniz hedef kitleyi tanımanızı ve her gün sayısı artan dijital ağlarda kaybolmadan markanız için en doğru mecra ve araçlara odaklanmanızı sağlar.

 

  • İyi hazırlanmış bir strateji ile özgün, iyi, ölçülebilir ve katılımı artıracak içeriği belirleyebilirsiniz.

 

  • İyi bir sosyal medya stratejisi sayesinde dijital PR için ayırdığınız bütçeyi çok daha efektif şekilde yönetebilir, sürpriz giderlerle karşılaşma riskini minimize edebilirsiniz.

 

  • İyi tasarlanıp uygulanmış bir sosyal medya stratejisi, markanızın sosyal medyadaki algısını güçlendirmeye katkıda bulunur.

 

Sosyal medyada iletişime başlamadan önce stratejik yol haritasını çizmek aksiyon almayı kolaylaştıracağı gibi, karşılaşılması muhtemel krizleri önlemenin ve sosyal medya sürecini en doğru şekilde yönetmenin de anahtarı. Sosyal medyada başarılı bir marka olmaya giden yol uzun ve virajlı olsa da konunun uzmanları ile çalışarak hedefe kazasız belasız ulaşmak mümkün!

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Kurumsal blog bir hobi değil, gereklilik!

Güncel içerik: Bir web sitesinin var oluş nedeni

5N2K formülü: Her şeyin teorisi olabilir mi?