Bizz'den Haberler

Sosyal medyada fark edilmenin yolu: İyi içerik

Sosyal medyada fark edilmek; günümüzün en önemli sorunların biri! Çünkü herkes orada. Haliyle sosyal medya, markalar ve kurumlar için bir fırsatlar denizi. Bu denizde fark yaratmanın da, fark edilmenin de yolu iyi içerikten geçiyor.

 

Ezgi Aktaş

 

Sosyal medyada fark yaratmak ya da fark edilmek… Yeni gündem maddelerimizden biri.  Arkadaşlarımızla haberleşmek ve paylaşımda bulunmak için kullanmaya başladığımız sosyal medya, bugün bu basit iletişim ihtiyacının çok daha ötesinde bir yerde duruyor. Sosyal medyayı artık yalnızca eğlenmek ya da vakit geçirmek için değil, daha farklı amaçlarla kullanıyoruz. Markalar açısından baktığımızda da sosyal medyanın artık salt bir iletişim kanalı olmaktan çıkarak marka kimliğinin önemli bir parçasına dönüştüğünü görüyoruz. Markalar sosyal medya mecraları aracılığı ile takipçileri ve potansiyel müşterileri ile direkt iletişime geçebiliyor, karşılıklı etkileşim sağlayabiliyor, kendileriyle ilgili önemli mesajları geniş kitlelere ulaştırabiliyor ve kullanıcı memnuniyetini ölçebiliyor.

 

Sosyal medyada 51 milyonuz!

 

We Are Social’ın 2017’de yılında yayınladığı rapora göre, Türkiye’de 51 milyona yakın insan (ya da hesap diyelim) aktif olarak sosyal medya kullanıyor ve en az 3 saatlerini bu mecralarda geçiriyor. Her gün on binlerce paylaşım sosyal medya ağlarında yerini alıyor. Sosyal medyada markalarla etkileşime geçen kullanıcıların sayısı da giderek artıyor. Sadece bu rakamlara bakarak bile sosyal medyanın markalar için bir fırsatlar denizi olduğunu söylemek mümkün. Hal böyle olunca, markalar da kitleleriyle en doğrudan iletişim kurabilecekleri bu mecralara daha fazla yatırım yapmanın gerekliliğini anlamış durumda.

 

Sosyal medyada fark edilmek

 

Sosyal medya bir marka için potansiyel kitlesine ulaşmasını sağlayan etkili bir araç. Ancak günden güne artan büyüme hızı ve aramıza yeni katılan sosyal ağlar fark edilmeyi giderek daha da zorlaştırıyor.

 

Gün içinde mesaj bombardımanına tutulan sosyal medya kullanıcılarının dikkatini çekmenin yolu; sosyal medya mecralarını iyi tanımaktan ve kaliteli, özgün, paylaşılabilir içeriğe önem vermekten geçiyor. Bunu başaran markalar, zirvedeki yerini alıyor.

 

İyi de nedir bu içerik denen şey? Hadi onu anladık diyelim, peki ya o herkesin peşinden koştuğu iyi içerik de neyin nesi?

 

İçerik nedir? 

 

İçeriği kısaca sosyal medyada yazılı ya da görsel formda yapılan paylaşımlar olarak tanımlayabiliriz. Bu bir blog yazısı ya da tweet olabildiği gibi, bir fotoğraf, video ya da infografik de olabilir.

 

İyi içerik neye benzer?

 

Sosyal medyada dikkat çekmek için salt içerik üretmek yeterli değil.  Paylaşılacak içeriğin kaliteli ve paylaşılabilir olması ulaşılmak istenen kitlesinin ilgisini sürekli taze tutmak için gerekli. Sosyal medyada oluşturulan içerik ne kadar çok markaya olan ilgiyi artırır, takipçilerin merakını tetikler ve takipçi sayısına katkıda bulunursa, o kadar çok değer kazanıyor.

 

Sosyal medya hesaplarını iyi içerikle beslemek sanıldığı kadar zor değil. Birkaç noktaya dikkat ederek sosyal medyada dikkat çekmek, fark edilmek mümkün. İşte iyi içeriğin 4 temel sırrı:

 

 

  1. İlgi çekici ve ve bilgilendirici bir hikayeniz olsun: Kitlenizin ilgisini çekebilecek iyi bir hikayeniz olsun. Ele aldığınız konuyu okuyucuların dikkatini çekecek ilginç detaylara yer verin. Okurunuz içeriğinizi okuduğunda istediği bilgiye ulaşabilsin.

 

  1. İçeriği etkili görsellerle destekleyin: İyi içeriği yalnızca üretmiş olmak bu çağda yeterli olmuyor. O içeriğin etkisini fazla karmaşık olmayan ama duygulara hitap eden iyi görsellerle desteklemek çok önemli. Duyguları harekete geçiren etkili görsellerin etkileşimi daha da artırdığı bir gerçek. Etkili görselleri sosyal medya mecralarına uygun ölçülerde paylaşmayı da ihmal etmeyin.

 

  1. İçeriği çeşitlendirin: Evet yazılı içeriği hepimiz seviyoruz ama yapılan araştırmalar sosyal medyada video, anket ve listelerin çok daha fazla etkileşim aldığını gösteriyor. Akışınızda farklı içeriklere yer vermekten çekinmeyin.

 

  1. Etkileşimi artırın: İyi içerik dikkat çekmek için ilk adım olsa da sosyal medyanın doğası gereği o içeriği yaygınlaştırmak da önemli. İçeriğinizin daha geniş kitlelerce fark edilmesi için ulaşmak istediğiniz kitlenin büyüklüğü ölçüsünde reklam bütçesi ayırın ve içeriklerinizin reklamını yaparak etkileşiminizi artırın.

 

İyi üretilmiş içeriklerle markanızı dijital dünyada bir adım ileri taşımak, takipçilerinizle aranızdaki bağı daha da kuvvetlendirebilmek mümkün. Bunun yolu ise, içeriğin ulaşacağı hedef kitleyi doğru tanımaktan ve doğru bir içerik stratejisi belirlemekten geçiyor.

 

 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Sosyal medya stratejisi neden gerekli?

Kurumsal blog bir hobi değil, gereklilik!

Güncel içerik: Bir web sitesinin var oluş nedeni

5N2K formülü: Her şeyin teorisi olabilir mi?